Zamek w Malborku – co kryje w środku?

Poprzednio opisałam Wam to co spotkaliśmy spacerując wkoło zamku i po jego najbliższej okolicy. Dziś opiszę wnętrze zamku, jego izby, piwnice, korytarze, wieże itp. Zapraszam do zapoznania się z tym, co zamek w Malborku kryje w środku.

Zwiedzanie zamku w Malborku zaczynamy od kupienia biletów oraz oczekiwania na przewodnika, który doskonale nam wszystko przedstawi i opowie, a także oprowadzi po wszystkich pomieszczeniach w zamku. Dla zainteresowanych podam, że zamek otwarty jest we wszystkie dni tygodnia (prócz niektórych świąt) w godzinach 9.00 – 19.00. Gdy przewodnik do nas dotrze podążamy za nim i pierwsze co mijamy to wielka brama, która opuszczana była na noc i miała ona bronić zamek przed intruzami i nieproszonymi gośćmi.

brama główna zamku w Malborku

Brama główna. Za nią jesteśmy już gośćmi na zamkowym dziedzińcu.

Po wejściu znajdujemy się na dziedzińcu Zamku Średniego. Stąd udamy się zobaczyć Wielki Refektarz. Sąsiaduje on z Pałacem Wielkich Mistrzów i jest to największe i najwspanialsze miejsce w całym zamku. Niegdyś służyło ono rycerzom do wspólnego biesiadowania, a także jako jadalnia. Wnętrze pomieszczenia jest oparte na trzech kolumnach, których zwieńczeniem jest sklepienie oraz skromna dekoracja.

wielki reflektarz

Wielki Refektarz to pierwsze miejsce, które zwiedzaliśmy w zamku.

Potrawy jakie spożywali rycerze i ich goście przygotowywano w kuchni. Najważniejszym miejscem w kuchni było palenisko. Obok niej znajdował się pokój kucharza i pomieszczenie gospodarcze. Dekoracja ścian w postaci malowanych draperii powstała na początku XX wieku. W jednym rogu pomieszczenia usytuowano malowniczy kominek z drewnianym gzymsem. Izba posiadała zaplecze sanitarne w grubości muru zachodniego, w którym zachowały się pozostałości gotyckiej dekoracji malowanej na ścianach.

kuchnia zamkowa

Dawna kuchnia na zamku w Malborku.

narzędzia zamkowego kucharza

Sprzęty kuchenne używane niegdyś przez zamkowych kucharzy do przygotowywania potraw.

Idąc dalej dochodzimy do sali, w której możemy obejrzeć wystawę broni i uzbrojenia. Zgromadzono tu zabytki od połowy XIX wieku. Na wystawach znajdują się eksponaty pochodzące z epoki średniowiecza, aż do czasów ubiegłego stulecia. Znajdziemy tu miecze średniowieczne, rapiery, szpady, arkebuzy, muszkiety i pistolety oraz uzbrojenie ochronne, hełmy, kirysy i zbroje. Możemy tu obejrzeć także wystawy związane z militariami: wyprawy wojenne krzyżaków na teren Prus Wschodnich, obyczajowość stanu rycerskiego oraz regularne wojny i oblężenia, odnoszące się do militarnych zmagań Królestwa Polskiego z Zakonem w XV wieku.

broń rycerska

Sala z wystawą broni i uzbrojenia rycerskiego. Aż trudno sobie wyobrazić, że to wszystko rycerz musiał nosić na sobie lub przy sobie.

Przechodząc z Zamku Średniego na Zamek Wysoki mijamy fosę. Nazwano ja suchą fosą, ponieważ nigdy nie płynęła w niej woda. Monumentalność zamku najlepiej widać z perspektywy dołu i góry. Z dołu, czyli z fosy zamek wydaje się być potężną, silną budowlą. Mury u podstawy miały grubość 6 metrów i pełniły funkcję obronną.  Tuż za przejściem przez fosę znajduje się dziedziniec Zamku Wysokiego.

sucha fosa na zamku

Widok na fosę, nad która wisi most. prowadzi on na dziedziniec zamku Wysokiego.

studnia na zamku w Malborku

Dziedziniec zamku Wysokiego. Po środku dziedzińca znajduje się studnia.

Ozdobą i miejscem, do którego warto zajrzeć jest Kapitularz. Jest on najważniejszym pomieszczeniem w każdej wspólnocie zakonnej. To tu omawiano wszystkie ważne sprawy dotyczące zakonu m.in. wybierano  wielkich mistrzów zakonu. Wnętrze tego pomieszczenia jest puste, widać tylko dookoła siedziska dla uczestników biorących udział w posiedzeniach. Na członków zakonu spoglądali byli mistrzowie namalowani na ścianach.

kominek

Widok na kominek w sali Kapitularnej. Dawniej ogrzewał to miejsce, dziś jest tylko jedną z wielu ozdób.

W Zamku Wysokim znajduje się też Kościół Zamkowy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Najważniejszym elementem Kościoła był posąg Marii z Dzieciątkiem. W wyniku działań wojennych w 1945 roku Kościół Zamkowy doznał poważnych uszkodzeń, a prace przy jego konserwacji trwają do dziś.

Kościół w Malborku

Kościół dziś – nie mogliśmy zwiedzić dokładnie wszystkich części Kościoła, gdyż trwały tam prace remontowe.

Zbliżając się do końca zwiedzania nasz przewodnik zachęcał chętnych turystów do wspinaczki na wieżę. Podobno z tam tąd rozciąga się piękny widok na panoramę Malborka i dziedzińce zamkowe. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym tego nie sprawdziła osobiście. I jak się okazało przewodnik….. miał rację. Tylko nie uprzedził, że na wieżę jest aż tyle schodów….

schody na wieżę

Schody prowadzące na wieżę – może się zakręcić w głowie.

Zamek Wysoki dziedziniec

Widok z wieży na dziedziniec Zamku Wysokiego.

Zamek Średni

Widok z wieży na dziedziniec Zamku Średniego.

Panorama Malborka

Panorama miasta Malbork – po prawej rzeka Nogat.


Comments are closed